Afirca Brass. Ile na świecie jest płyt genialnych od początku do końca? Płytka przyjechała wczoraj z Lublina. Jakiś pieprzony express, kurier nie odpuszczał, każdy chce zarobić. Dziś pierwszy odsłuch. Niech żyją kurierzy. Coltrane jak zwykle lekarstwem dla jazzowych astmatyków. Zapach iglastego lasu sprzed 50 lat…to jest swieżość!

Wiosna 1961. John Coltrane, mistrz saksofonu tenorowego, lider zespołu, postanawia zmienić wytwórnię płytową, by, jak się później okazało zmienić oblicze jazzu.

Coltrane zaczął profesjonalnie grać w ostatnich dniach II wojny światowej.Po wojnie przyłączył się do Navy Band na Hawajach.

coltrane and navy

…ostatni po prawej w dolnym rzędzie. Zdjęcie z 1945 roku.

W 1951 roku Coltrane przyłącza się do kultowego już w tamtym czasie trębacza Dizzy Gillespie’go. Jako Sideman Towarzyszy mu w mniejszych i większych składach.

dizz coltrane

Po czterech latach Coltrane postanawia dołączyć do wielkiego Milesa. Davis nie jest w najlepszej formie. Jest „rozpędzony” i milczy od wielu miesięcy.

Ze wspomnień Miles’a:

„W 1950 roku znowu mieszkałem na Manhattanie, w hotelu America przy Czterdziestej Ósmej Ulicy. Mieszkało tam mnóstwo innych muzyków, np. Clark Terry, który wreszcie przeprowadził się do Nowego Jorku. Clark grał wtedy chyba w Orkiestrze Counta Basiego i ciągle jeździł w trasy. Baby Laurence też kręcił się po hotelu. I sporo zwykłych ćpunów.

Brałem heroinę ostro, dużo czasu spędzałem z Sonnym Rollinsem i jego bandą z Sugar Hill, z Harlemu. Do tej grupy, poza samym Sonnym, należeli pianista Gil Coggins, Jackie McLean, Walter Bishop, Art Blakey, Art Taylor i Max Roach, który pochodził z Brooklynu. Podejrzewam, że w tym okresie poznałem też Johna Coltrane’a, grał w jednym ze składów zespołu Dizzy’ego. Musiałem pierwszy raz usłyszeć go w którymś z klubów Harlemu”

U boku Devisa, Coltrane wyrasta na giganta saksofonu. Zresztą to właśnie w tym okresie powstaje dla wielu album wszechjazzu Kind Of Blue.

miles-davis-and-john-coltrane-1956-by-marvin-koner-canvas

Wiosną 1960 roku Coltrane zakłada własną grupę, a po roku podpisuje kontrakt z zupełnie nową wytwórnią Impulse ABC Paramount (później Impulse!). Podczas sześciu lat współpracy z wytwórnią John Coltrane zmieni podejście do muzyki na zupełnie innowacyjne, przyszłościowe i może trochę niespokojne. No ale niepokój często towarzyszy rewolucjom. Coltrane mógł wreszcie spróbować rzeczy, których nie mógł wykonać pod szyldem Atlantic. W ten sposób w 1961 powstaje Africa/Brass.

Słucham tego albumu kolejną noc.

„Człowieku, odkąd Coltrane umarł nie było żadnego innego Coltrane’a. Od 1967 (rok śmierci J.C.) roku nie mamy nikogo takiego jak on i pewnie mieć nie będziemy. Owszem! Wane Shorter jest cudowny, ale on nie jest Coltranem i nikt nie może chodzić w jego butach.Nikt.”

coltrane1